Strona główna » Jak żyć ekologicznie. Porady, jak być eko i zadbać o siebie i planetę

Jak żyć ekologicznie. Porady, jak być eko i zadbać o siebie i planetę

przez Dorota Stryjek

Wszyscy przyzwyczailiśmy się do wygody, zapominając często o zdrowiu naszym, innych, ale też i o planecie. Jak żyć ekologicznie? Przedstawiamy sprawdzone porady, które możesz stopniowo wdrażać w domu, pracy, ogrodzie, na zakupach i w wielu innych miejscach, by być eko. Wielkie zmiany zaczynają się od małych rzeczy, a eko postawa wcale nie jest taka trudna.

Ekologiczne podejście do życia może wydawać się dla wielu po prostu modne, a wielu z nas za modą podążać nie lubi. W tym przypadku jednak bycie eko to nie moda, a konieczność. Ziemia tonie w plastiku, powietrze nas truje, produkujemy nie miliony, a biliony ton odpadów rocznie, marnujemy zasoby wody pitnej – wymieniać można długo. Na szczęście – na zmiany wciąż nie jest za późno. 

Zegar tyka. Ktoś powie – Ziemia od zawsze radziła sobie z problemami, poradzi sobie i tym razem. Owszem – Ziemia przetrwa, ale niekoniecznie z wszystkimi mieszkańcami na pokładzie. Może jeszcze z nami tak, ale co z naszymi dziećmi, nowymi pokoleniami – tu pewności już nie ma. Sami się trujemy, sami niszczymy to, co najpiękniejsze – naturę. A przecież tak niewiele potrzeba, by zmienić tak wiele. 

 

Jak żyć ekologicznie – podstawowe zasady 

Sortowanie śmieci to jedna z podstawowych zasadach ekologicznego życia

  • sortuj śmieci – można powiedzieć, że to ABC ekologicznego życia. Odpowiednio posortowane śmieci, ograniczą tony odpadów, które trafiają na wysypiska. Dlaczego? Bo łatwiej jest wówczas wyselekcjonować te, które nadają się do recyklingu i ponownego wykorzystania. Wysypiska będą mniej przepełnione. Ponadto, zmniejszamy też prawdopodobieństwo, że do ziemi dostaną się odpady niebezpieczne, które zagrażają naszemu zdrowiu lub nawet życiu. Dla Ciebie to tylko kilka sekund więcej wrzucić śmieci do odpowiednich pojemników, dla przyrody to rzecz bezcenna.
  • oszczędzaj wodę – każdy z nas potrafi zmarnować nawet… kilkaset litrów wody dziennie! I choć Ziemia składa się głównie z wody, to jednak woda słodka stanowi zaledwie 2,5 procenta całości. Mało tego, zaledwie 1 procent nadaje się natomiast do picia. Prawda, że mało? Czysto teoretycznie, istnieją technologie pozwalające odsolić wodę z mórz i oceanów i tym samym przerobić ją na wodę pitną, ale pamiętaj, że są to jak na razie bardzo kosztowne procesy. Dlatego tak ważne jest, by wody po prostu nie marnować. Zacznij od banalnych rzeczy – zakręcaj kran podczas zmywania i gdy myjesz zęby, bierz prysznic zamiast kąpieli. 
  • redukuj zużycie plastiku – każdego roku do mórz i oceanów trafia nawet ponad 100 milionów plastiku. To nie żart, a fakt. Na potęgę produkujemy plastik. A czy wiesz, ile lat potrzeba, by się rozłożył? Od kilkuset do nawet tysiąca. Problem jest naprawdę poważny. A wystarczy odrobinę zmienić nawyki. Ogranicz lub zrezygnuj z picia wody z plastikowych butelek. Jeśli to możliwe, kupuj jedzenie i inne produkty w opakowaniach biodegradowalnych. 
  • oszczędzaj energię – Twoje rachunki za prąd są coraz wyższe? Powiesz – to kwestia podwyżek. I masz z pewnością dużo racji. Nie zmienia to jednak faktu, że dużo energii po prostu marnujesz. Zadbaj zatem o to, by w domu zainstalować energooszczędne żarówki (to podstawa), wyłączaj telewizor, jeśli go nie oglądasz, nie używaj tak zwanego tryby “stand by”, gaś światło w pomieszczeniach, gdzie aktualnie nie przebywasz. Jeśli natomiast dysponujesz dodatkowym budżetem, zainwestuj w energooszczędne urządzenia. Szybko zobaczysz różnicę przede wszystkim w rachunkach
  • nie kupuj niepotrzebnych rzeczy – towarzyszy nam często zakupoholizm. Nie wszystko jednak, co wpada w nasze ręce, jest nam rzeczywiście potrzebnie. Rób zatem zakupy rozważnie, przede wszystkim, jeśli chodzi o jedzenie, ale o tym więcej piszemy poniżej. Mnóstwo rzeczy, które nabywasz, trafia później do domowych kartonów, a następnie na wysypisko. 
  • kupuj online – coś, co wiąże się z punktem powyżej. Udowodniono, że jeśli robimy zakupy online, wydajemy mniej pieniędzy i kupujemy rzeczywiście to, co jest nam potrzebne. Idąc do sklepu często łapiemy to, co jest pod ręką. Dzieje się tak przede wszystkim w przypadku zakupów jedzeniowych. Poza tym, na zakupy często jeździsz samochodem. Kurier, który przywiezie Ci towar do domu, po drodze trafi też do wielu innych miejsc, co znacznie zredukuje emisję CO2 do środowiska. 
  • przesiądź się na rower – miasta są coraz bardziej zatłoczone, a emisja spalin coraz większa. Może najwyższy czas, by przesiąść się na rower. Po pierwsze, przyczynisz się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, po drugie – zrobisz coś dla własnego zdrowia. Bo przecież sport to zdrowie (poprawisz też swoją kondycję psychiczną). Jeśli nie jesteś w stanie jeździć rowerem, pomyśl choćby o komunikacji miejskiej. Transport zbiorowy też pozwala zredukować emisję spalin. 
  • zdrowo się odżywiaj i nie marnuj jedzenia – wybieraj produkty świadomie. Zewsząd otaczamy się chemią, konserwantami, sztucznymi barwnikami, ulepszaczami smaku. Wszystko to w dłuższej perspektywie czasu prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Staraj się zatem sięgać po produkty ekologiczne, nieprzetworzone. Poza tym, kupuj tyle jedzenia, ile rzeczywiście jest Ci potrzebne. Co roku marnujemy miliardy ton produktów spożywczych, co stanowi aż ⅓ całej produkcji. A wszystko dlatego, że kupujemy ich po prostu za dużo. Mamy często przepełnione lodówki. Zupełnie niepotrzebnie. 

 

Jak żyć eko w pracy

W pracy też możesz być ekologiczny. Wystarczy zadbać o kilka podstawowych zasad

  • zabieraj swój kubek – każdy ma w domu swój, szklany kubek. Lubisz pić kawę lub herbatę, albo po prostu wodę? Warto zabrać kubek ze sobą do pracy. Dzięki temu nie będziesz musiał za każdym razem brać plastiku z automatu lub kawy na wynos w opakowaniu z tworzywa sztucznego. Efekt? Przyczyniasz się do redukcji plastiku, ale też unikasz przenikania do Twojego organizmu groźnego mikroplastiku. 
  • nie drukuj, jeśli nie musisz – jednym z najczęściej instalowanych urządzeń biurowych jest drukarka. Drukujemy na potęgę, a tym samym zużywamy tony papieru, niszcząc zasoby lasów na świecie. A czy tak naprawdę zawsze musisz wszystko mieć na papierze? Może wystarczy Ci plik komputerowy, zdjęcie w tablecie, smartfonie? Technologia w tym przypadku jest Twoim sprzymierzeńcem.
  • pracuj zdalnie – masz pracę biurową? W dzisiejszym czasach coraz częściej pracodawcy umożliwiają pracę w trybie hybrydowym lub całkowicie zdalnym. Warto z tego korzystać, zwłaszcza wtedy, kiedy codziennie dojeżdżasz samochodem lub środkami transportu publicznego. Oszczędzasz czas, energię, redukujesz emisję spalin. Dla Twojego komfortu psychicznego, warto oczywiście czasami mieć kontakt z ludźmi, więc idealnym rozwiązaniem wydaje się praca w trybie hybrydowym. 
  • dojeżdżaj rowerem lub hulajnogą elektryczną – jeśli masz ku temu warunki, by zostawić w garażu samochód, korzystaj z tego. Wybierając rower (zobacz polecane przez nas rowery miejskie) lub hulajnogę elektryczną (wybierz idealną dla siebie hulajnogę), przyczyniasz się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych (znowu to podkreślamy, ale to szalenie istotne w życiu eko). Poza tym, rower będzie miał też dobry wpływ na Twoje zdrowie. Ostatecznie, o ile Twoje możliwości są ograniczone, korzystaj z transportu zbiorowego. 
  • rób regularne przerwy – większość z nas w pracy jest szalenie zajęta i zapomina o regularnych przerwach. To jednak konieczność, jeśli chcesz dbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Pracujesz przy komputerze? Pamiętaj, by co godzinę oddalić się od monitora na pięć minut. Masz do tego prawo. Zresztą, jakąkolwiek pracę wykonujesz, nie zapominaj o odpoczynku. 20-minutowa przerwa potrafi zregenerować organizm. 

 

Jak żyć ekologicznie w domu

Nie potrzeba dużo wysiłku, by być eko również w domu. Wystarczy trzymać się podstawowych zasad

  • zainstaluj energooszczędne żarówki. Gaś światło – w mieszkaniu czy domu codziennie używasz oświetlenia. Latem trochę mniej, w okresie jesienno zimowym – częściej. Zainwestuj w energooszczędne żarówki, które pozwolą Ci zaoszczędzić energię. Pamiętaj też o gaszeniu za sobą światła lub innych urządzeń elektronicznych, których w danym momencie nie używasz
  • nie wietrz mieszkania przy odkręconych grzejnikach – zły nawyk, który, niestety, często jest praktykowany. Częściej nieświadomie, rzadziej z niewiedzy. Jeśli zamierzasz wpuścić do domu świeże powietrze, zakręć kurek w grzejniku. Dzięki temu nie będzie niepotrzebnie marnował energii
  • utrzymuj w domu stałą temperaturę – według zaleceń naukowców, optymalna temperatura w domu (pomieszczeniach dziennych) wynosi około 20-22 stopnie Celsjusza. W sypialni natomiast zaleca się, by temperatura nie przekraczała 19 stopni. To dość ważne, by utrzymywać ją na stałym poziomie ze względów zdrowotnych, ale też i ekologicznych
  • dbaj o czyste i odpowiednio nawilżone powietrze – powietrze na zewnątrz w ostatnich latach jest coraz bardziej zanieczyszczone. Ktoś powie – kiedyś też było. Ale nie na taką skalę. Mamy coraz więcej samochodów, domów, w których zużywa się węgiel do ogrzewania i innych mało ekologicznych źródeł energii, też mniej nie jest. Warto zatem zadbać choćby o czyste powietrze w domu i zainwestować w dobry oczyszczacz powietrza (sprawdź polecane przez nas modele oczyszczaczy) lub w razie potrzeby również nawilżacz (wybierz odpowiedni dla siebie nawilżacz)
  • ogrzewaj dom ekologicznie – nadal zużywamy bardzo duże pokłady węgla. A powinniśmy zdecydowanie bardziej radykalnie zwrócić się w kierunku odnawialnych źródeł energii. Może zatem czas najwyższy pomyśleć o zamontowaniu fotowoltaiki czy mini elektrowni wiatrowej, na co nadal możesz dostać dofinansowanie. 
  • pij wodę z kranu – dzięki temu przestaniesz kupować setki butelek wody w plastikowych opakowaniach. Pomyśl też nad zakupem odpowiedniego dzbanka filtrującego wodę (dzbanki filtrujące – najlepsze modele polecamy w tym miejscu). Pamiętaj, że woda z kranu jest regularnie badana. A gdy ponadto wzbogacisz ją o dobre dla Twojego zdrowia minerały, będzie też smaczna
  • ogranicz jedzenie mięsa – to w zasadzie nawyk jedzeniowy, ale postanowiliśmy umieścić go właśnie tutaj. Światowa produkcja mięsa generuje na całym świecie miliony ton CO2. Co więcej, masowa produkcja sprawia, że jego jakość, delikatnie rzecz ujmując, pozostawia wiele do życzenia. Jeśli nie możesz zostać zatem wegetarianinem czy weganinem, przynajmniej ogranicz spożywanie mięsa. Od czegoś warto zacząć
  • unikaj plastikowych słomek – zgodnie z raportem “Seas At Risk” z ubiegłego roku, tylko w Unii Europejskiej zużywamy rocznie 36 miliardów słomek, a w Polsce 1,2 miliarda. Używamy je do napojów, herbat na masową skalę. Plastikowa słomka to zdecydowanie gadżet, bez którego da się żyć

 

Jak żyć ekologicznie w kuchni

W kuchni najważniejsze zasady bycia eko dotyczą lodówki i wody

  • ustaw lodówkę na 6 stopni, a nie na 2 – zwykle nie ma potrzeby, by produkty w Twojej lodówce wymagały temperatury bliskiej zeru. 6 stopni Celsjusza to absolutnie optymalna temperatura. Dzięki temu Twoje produkty na pewno zachowają swoją świeżość, a Ty przy okazji zaoszczędzisz na rachunkach
  • zainwestuj w zmywarkę – podczas zmywania ręcznego zużywamy nawet 80 litrów wody. Zmywarka w trybie eco natomiast zużyje jej nawet 8 razy mniej. Ponadto, na rynku dostępne są urządzenia, które nie zużywają dużo energii
  • używaj częściej zimnej wody, zamiast ciepłej – z przyzwyczajenia odkręcamy na ogół kurek z ciepłą wodą. Jeśli jej nie potrzebujesz, warto zmienić ten nawyk, co też wpłynie na redukcję emisji gazów cieplarnianych. Z czasem wejdzie Ci to w krew. Ponadto, gdy myjesz na przykład owoce, możesz to robić w naczyniu, z którego później wykorzystasz tę wodą do podlewania kwiatów
  • używaj ścierek, zamiast ręczników papierowych – w tym przypadku niekoniecznie musisz kupować ścierki. Wystarczy, że zrobisz je ze starych, niepotrzebnych ubrań. Taka ścierka posłuży Ci na dłużej, wystarczy, że ją wypierzesz. Dzięki temu przyczynisz się do redukcji wycinki drzew, z których później robi się papier, wykorzystywany między innymi do produkcji ręczników
  • napraw cieknący kran – kilka kropel na minutę. Myślisz – nic strasznego. Przez cały dzień może jednak z tego uzbierać się cały, litrowy pojemnik na wodę. Warto pobawić się w hydraulika albo jeśli to konieczne wezwać fachowca, gdy awaria jest poważniejsza
  • gotuj na dłużej, niż na jeden obiad – większość z nas codziennie zastanawia się, co przygotować na obiad. A przecież można ugotować go na kilka dni, przy jednorazowym zużyciu energii. A nawet część jedzenia zamrozić. Podejście bardzo ekologiczne 

 

Jak być eko w łazience 

Prysznic zamiast kąpieli to z kolei sposób na ekologiczną postawę w łazience

  • bierz prysznic, zamiast kąpieli – do kąpieli zużywasz ponad 100 litrów wody, a często nawet dużo więcej. Prysznic pozwala natomiast zredukować zużycie nawet o 10 razy. Nie wspominając już o energii potrzebnej do podgrzania wody
  • zakręcaj kran, gdy myjesz zęby – wielu z nas przyzwyczaiło się do szczotkowania zębów z odkręconą wodą, co sprawia, że zużywamy około 20 litrów. A przecież wystarczy, że odkręcisz kran, by namoczyć szczoteczkę, a później, by opłukać usta. Tylko tyle i aż tyle
  • używaj naturalnych kosmetyków do ciała – tak, jak wspominaliśmy w przypadku jedzenia, powtórzymy i tym razem. Zewsząd otaczamy się chemią, a przecież na rynku dostępnych jest coraz więcej naturalnych kosmetyków. Zadbaj o swoje ciało i wybieraj produkty świadomie
  • używaj naturalnych środków czystości – łazienkę czyścisz zapewne dość często. Jakich środków do tego używasz? Pamiętaj, że chemia może i spełni efekt, bo szybko uporasz się z brudem, ale też pozostawisz na urządzeniach resztki szkodliwych dla ciała substancji, a podczas samego czyszczenia wdychasz opary, czy co gorsze – Twoje ciało ma bezpośredni kontakt z chemią. A na rynku przecież jest coraz większy wybór środków, które są całkowicie naturalne i bezpieczne
  • zainwestuj w energo- i wodooszczędną pralkę – pralki zużywają średnio od 30 do 60 litrów wody (przede wszystkim zależy to od programu i pojemności). Warto zakupić taką, która ma dostępny tryb eco. Dzięki temu zużyjemy nie tylko mniej wody, ale też energii. Pamiętaj również, że zwykle środki czystości radzą sobie z plamami w temperaturze nawet 40 stopni. Nie musisz koniecznie ustawiać wyższej temperatury. Ponadto, bardzo dużo energii zużyjesz też, jeśli zdecydujesz się na zakup pralko-suszarki. Pomyśl, czy naprawdę taka opcja jest Ci potrzebna

 

Jak być eko na zakupach 

Zakupy robi każdy z nas. Nie każdy jednak dokonuje świadomych wyborów

  • postaw na ekologiczną torbę lub wiklinowy koszyk – absolutna podstawa. Zamiast podczas każdych zakupów sięgać po plastikową siatkę, zabierz ze sobą na zakupy swoją własną torbę lub koszyk. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, bo wzorów na rynku jest tysiące. Możesz połączyć przy okazji bycie eko, z byciem modnym
  • rób zakupy świadomie, nie kupuj wszystkiego, co wpadnie Ci w rękę – dzieje się tak zwłaszcza, gdy wychodzisz po zakupy spożywcze. To dobrze, że lubisz owoce i warzywa, ale nie musisz brać przecież całych siatek i kilogramów. Za kilka dni i tak prawdopodobnie wrócisz do tego sklepu, a przez ten czas po prostu mogą one się w Twojej lodówce zespuć. Podobnie sprawa wygląda z innymi produktami. Warto zatem rozważyć robienie zakupów online, bo wtedy są one bardziej przemyślane
  • kupuj używane rzeczy – czy naprawdę musisz kupić sobie zupełnie nową sukienkę czy spodnie? Przecież możesz postawić na używane. W ten sposób też redukujesz emisję gazów cieplarnianych zużywanych do produkcji nowych ubrań
  • wspieraj lokalnych przedsiębiorców – stawiając stale na egzotyczne produkty, musisz mieć świadomość, że ich sprowadzenie generuje dużo energii. Mowa oczywiście o transporcie. Wokół nas jest tyle dostępnych produktów, które rosną i powstają w Polsce. Oczywiście, czasami każdy ma ochotę na chwilę przyjemności, ale nie trzeba z tego robić stałego nawyku. Nie zapominaj też o małych sklepikach, które znajdują się tuż obok Ciebie. Nie będziesz musiał wyruszać “na miasto”, by zrobić zakupy, nierzadko zapewne samochodem
  • kupuj ekologiczną żywność – nieprzetworzone produkty spożywcze powinny na stałe zagościć w Twojej diecie. Tym samym w dłuższej perspektywie unikniesz poważnych chorób wynikających ze spożywania produktów z konserwantami czy sztucznymi barwnikami i wzmacniaczami smaku. Oczywiście, nie jest to jedyna przyczyna chorób, ale czynnik, który w dużej mierze o tym decyduje
  • zaopatruj się tylko u sprawdzonych dostawców – nie wiesz, komu można ufać? Pamiętaj, że jesteśmy tutaj po to, by Ci pomagać. Korzystając z naszej strony, odpowiednio pokierujemy Tobą również przy zakupach produktów, polecając ekologiczne rozwiązania od dostawców z dużym doświadczeniem (warto przejrzeć polecane przez nas produkty na naszej stronie)
  • unikaj zakupów produktów w plastikowych opakowaniach – nie zawsze jest to oczywiście możliwe. Tam, gdzie jednak masz taką możliwość, wybieraj opakowania szklane, papierowe czy biodegradowalne. Nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, ile mikroplastiku codziennie trafia do naszego ciała
  • unikaj jazdy samochodem. Postaw na rower lub hulajnogę elektryczną – coś, o czym wspominaliśmy już w przypadku dojazdów do pracy. Jeśli będziesz robił zakupy regularnie, unikniesz sytuacji, gdzie Twoja lista będzie tak długa, że Twój rower ugnie się pod ciężarem. Regularność to w tym przypadku klucz

 

Jak być eko w ogrodzie

Uwielbiasz spędzać czas w ogrodzie? Mamy dla Ciebie kilka porad, jak być eko również tam

  • podlewaj ogród rano lub wieczorem – nigdy w środku dnia, zwłaszcza latem. Palące słońce sprawi, że woda szybko wyparuje ze zwilżonego trawnika lub roślin. Podlewając je rano lub wieczorem, tuż przed zachodem słońca lub po, masz pewność, że woda lepiej wchłonie się w glebę i tym samym zapewni roślinom odpowiedni stopień nawilżenia
  • nie stosuj chemicznych pestycydów i nawozów – cały czas kręcimy się wokół wszechobecnej chemii. Może i chemiczne środki ochrony roślin i odżywki sprawią, że Twój ogród zakwitnie w mgnieniu oka, to jednak na pewno dla zdrowia i gleby ma to negatywny wpływ. Istnieje wiele możliwości stosowania naturalnych nawozów
  • załóż kompostownik – każdy z nas produkuje odpady bio. Zamiast wyrzucać ich do kosza (sprawdź też u nas, jak sortować odpady), może warto zastanowić się nad stworzeniem własnego kompostownika. Będziesz miał gotowy, naturalny nawóz na wiosnę. Twoje rośliny będą rosły bez chemicznych dodatków
  • uprawiaj warzywa i owoce – choćbyś kupował warzywa i owoce u najbardziej sprawdzonych dostawców, nigdy nie będziesz tak pewny tego, jak zostały wyhodowane, jak w przypadku tych pochodzących z Twojej własnej działki. To Ty doskonale wiesz, jak pomagałeś im rosnąć. Zajęcie z pewnością pracochłonne, ale korzyści dla zdrowia nieocenione

 

Zero waste – co to jest i jak zacząć

Coraz więcej osób na świecie praktykuje życie zero waste. Zacznijmy od tego, co to w ogóle jest. W dosłownym tłumaczeniu to “zero odpadów”. Jest to zatem styl życia, w którym skupiamy się na tym, by do maksimum zredukować ilość produkowanych odpadów, które zanieczyszczają środowisko. Osoby praktykujące ten model życia, starają się też powtórnie wykorzystywać przedmioty, które normalnie trafiłyby do kosza. Końcowym celem życia zero waste, jest kompletne wyeliminowanie produkcji odpadów, co oczywiście dla wielu z nas wydaje się wręcz niemożliwe. 

Jak zatem rozpocząć życie w myśl zasady zero waste? Nie będziemy tutaj snuli długich wywodów, ale krótko napiszemy o podstawowych zasadach, którymi kierują się osoby praktykujące ten styl życia. Po pierwsze – używaj ponownie tego, co teoretycznie nadaje się do kosza. Po drugie – załóż kompostownik. Po trzecie – naprawiaj, nie wyrzucaj. Po czwarte – nie kupuj zbędnych przedmiotów. Po piąte – odmawiaj, kiedy ktoś chce wręczyć Ci coś, co jest Ci niepotrzebne. I wreszcie po szóste – segreguj wszystkie odpady.

 

Carpooling – co to jest i jak działa

Musisz udać się gdzieś samochodem, zwłaszcza w dłuższą trasę? Idealną opcją wydaje się carpooling. Najkrócej mówiąc – to transport zbiorowy. Umawiasz się z innymi znajomymi lub kompletnie obcymi osobami, które jadą w tym samym kierunku i wyruszacie w drogę razem. Po pierwsze – oszczędzasz pieniądze. Po drugie – równie ważne – redukujesz emisję spalin. W tym samym kierunku podąża jeden samochód, a nie kilka. 

Carpooling jest coraz bardziej popularny również w naszym kraju. W internecie znajdziesz sporo aplikacji i portali, które pozwalają na umawianie się na wspólną podróż. Carpooling można również praktykować, dojeżdżając do pracy, jeśli nie masz możliwości postawić na rower czy elektryczny skuter. 

 

Jak żyć ekologicznie – podsumowanie 

Świat tonie w plastiku. Marnujemy miliony litrów wody dziennie. Zatruwamy środowisko spalinami. Wyrzucamy jedzenie. Trujemy organizm chemią. To nie film, a rzeczywistość. Czas najwyższy coś z tym zrobić. Wystarczą dobre chęci, bodziec do zmiany, postanowienie – niekoniecznie noworoczne. Da się. Wszystko leży w Twoich rękach. 

Świat pędzi, ale to nie znaczy, że nie można zdrowo żyć. Na szczęście ekologiczne rozwiązania są pod ręką. Wystarczy po nie sięgnąć, zmienić kilka złych nawyków. I pamiętaj – zmiana zaczyna się od Ciebie. Nie patrz na innych. W grupie siła, ale o jej sukcesie decydują jednostki. A zatem – do dzieła, żyj i bądź eko!

Dorota Stryjek

Cześć! Nazywam się Dorota Stryjek. Uwielbiam aktywnie spędzać czas, jestem miłośniczką zdrowego trybu życia, długich spacerów i górskich wędrówek. Stale poszukuję nowych rozwiązań, które wpisują się w ideę Eco Friendly. Jestem tu po to, by Ci doradzać i pomagać.

Zostaw komentarz

Powiązane Posty