Hulajnoga elektryczna - ranking i porady Eco Friendly
Strona główna » Hulajnoga elektryczna dla dzieci i dorosłych. Ranking, na co zwrócić uwagę i gdzie kupić

Hulajnoga elektryczna dla dzieci i dorosłych. Ranking, na co zwrócić uwagę i gdzie kupić

przez Dorota Stryjek

Interesuje Cię hulajnoga elektryczna? Lepiej trafić nie mogłeś! Z naszego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę, znajdziesz aktualny ranking najlepszych modeli zarówno dla dzieci jak i dorosłych, ale też i polecimy Ci konkretne hulajnogi od sprawdzonych dostawców.

 

Hulajnogi elektryczne – ranking luty 2022

ModelGdzie kupićCenaZasięg/prędkośćWagaNasza ocena
Motus Scooty 10Motus Scooty 10WKRÓTCE1299 zł30km / 25km/h12,2 kg 4,9/5
Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2WKRÓTCE2199 zł45km / 25km/h14,2 kg4,8/5
Xiaomi Mi EssentialHulajnoga elektryczna - Xiaomi Mi EssentialWKRÓTCE1399 zł20km / 20km/h12 kg4,7/5
Kugoo G-MaxHulajnoga elektryczna - Kugoo G-MaxWKRÓTCE2799 zł35km / 35km/h20 kg4,6/5
Techlife X5Techlife X5WKRÓTCE2799 zł35 km / 35 km/h18 kg4,6/5
Segway Ninebot KickScooter Max G30Hulajnoga elektryczna - Segway Ninebot KickScooter Max G30WKRÓTCE3399 zł65 km / 25 km/h18 kg4,6/5
Segway Ninebot KickScooter E25ESegway Ninebot KickScooter E25EWKRÓTCE1999 zł45 km / 25 km/h14,3 kg4,5/5
Motus Pro 8,5 LiteHulajnoga elektryczna - Motus Pro 8,5 LiteWKRÓTCE1899 zł50 km / 40km/h18 kg4,5/5
Techlife X6Techlife X6WKRÓTCE3799 zł40 km / 45km/h19 kg4,5/5
SkateFlash SK Urban 3.0Hulajnoga elektryczna - SkateFlash SK Urban 3.0WKRÓTCE2799 zł35 km / 45km/h19 kg4,5/5

 

Przeznaczenie – do czego ma służyć hulajnoga elektryczna

Zanim przystąpisz do sprawdzania poszczególnych parametrów hulajnogi, należy odpowiedzieć sobie na jedno z najważniejszych pytań – w jakim celu zamierzasz jej używać. Zazwyczaj ma ona służyć Ci do przemieszczania po mieście, dojazdów do pracy, a przy tym unikania korków, ewentualnie do celów rozrywkowych. I nie mamy tu raczej na myśli ekstremalnych wyczynów. Są jednak i tacy, którzy chcieliby sobie nieco poszaleć w terenie. Na rynku dostępne są modele dla osób bardziej wymagających, których interesują wyprawy w stylu off-road, zabawa po nieutwardzonych drogach i pokonywanie przeszkód. W tym materiale polecimy modele dla każdej z tych grup. 

 

Hulajnoga elektryczna – określenie budżetu

Z hulajnogami jest trochę tak, jak z samochodami. Możemy kupić sobie solidny model w przystępnej cenie, a możemy też swobodnie znaleźć luksusowy egzemplarz. Wszystko oczywiście zależy od tego, jakim budżetem dysponujesz. Najtańsze hulajnogi kosztują w granicach 500 złotych, najdroższe, i tu uwaga, nawet 25 tysięcy złotych. I to wcale nie oznacza, że ten, kto kupi sobie hulajnogę najdroższą, będzie dysponował najlepszym modelem. Na pewno znajdzie za to w niej wiele gadżetów, udogodnień i tak zwanych “bajerów” (jak choćby tempomat), choć oczywiście trafiają się też producenci, którzy potrafią łączyć to z jakością wykonania. Z drugiej jednak strony, hulajnogi za 500 złotych zazwyczaj pozostawiają znacznie więcej do życzenia. I nie mamy tu na myśli tylko jakości wykonania, ale też mowa o podstawowych udogodnieniach czy co ważniejsze – naszym bezpieczeństwie, o którym też wspomnimy w materiale. 

Z naszego doświadczenia wynika, że naprawdę solidne modele, godne polecenia, mało awaryjne, bezpieczne, komfortowe i wygodne w użytkowaniu, znajdziemy w przedziale 1-3 tysiące złotych. Z nami dopasujesz model do swojego budżetu. 

 

Hulajnoga elektryczna – na co zwrócić uwagę przy zakupie

Hulajnoga elektryczna - na co zwrócić uwagę przy zakupie

Przed zakupem hulajnogi elektrycznej, warto zapoznać się z ważnymi poradami

Ktoś powie – hulajnoga to nie samochód, nie trzeba mieć wielkiej wiedzy, żeby ją kupić. Takie stwierdzenie trochę mija się z prawdą, zwłaszcza w czasach, kiedy technologia rozwija się w zawrotnym tempie. Elementy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie hulajnogi, można mnożyć. My jednak skupimy się na tych najważniejszych. 

  • maksymalny zasięg – jeżeli myślisz, że na hulajnodze jesteś w stanie pokonać kilkaset kilometrów na jednym ładowaniu, to musimy Cię zmartwić. Nie ma takiej możliwości. Przynajmniej na razie. Standardowy zasięg wynosi od 15-25 kilometrów. I to, że producent zapewnia, że przejedziemy hulajnogą przy pełnym naładowaniu 30 kilometrów, należy traktować z przymrużeniem oka. Dlaczego? Bo to zwykle wartość maksymalna. Poza tym, uzależniona jest ona od wielu czynników. Trzy najważniejsze z nich – Twoja waga, trasa i prędkość, z jaką się poruszasz. Inny dystans jest w stanie pokonać ktoś, kto waży 70-80 kilogramów, a inny ktoś o wadze 100 kilogramów. Poza tym, jeśli cały czas, albo przez większość trasy, porusz się z prędkością maksymalną, Twoja bateria też szybciej się rozładuje. A co do samej trasy – jeśli na swojej drodze musisz pokonać wiele wzniesień, też będzie miało to swoje przełożenie na zasięg.
  • moc silnika – nie w każdym przypadku silnik o największej mocy zapewnia możliwość rozwinięcia też największej prędkości, co wykazały liczne testy. Średnia moc silnika w hulajnogach elektrycznych wynosi między 250-350W. Na rynku są oczywiście dostępne modele znacznie mocniejsze i dużo słabsze. Do codziennego użytkowania silnik o mocy 250-300W zdecydowanie wystarczy.
  • maksymalna prędkość  – w najbardziej popularnych modelach zazwyczaj nie przekracza ona 25km/h. Są też takie, które pozwalają nawet rozwijać prędkość 30km/h i więcej, ale w tym przypadku warto zwrócić uwagę na dwa podstawowe czynniki. Po pierwsze, w Polsce możemy poruszać się hulajnogą elektryczną z maksymalną prędkością 25km/h (o przepisach też piszemy nieco więcej poniżej). Po drugie, w mieście raczej trudno urządzać wyścigi. A zatem nawet jeśli kupisz sobie hulajnogę, którą rozpędzić do 40 km/h, to z jednej strony za chwilę prawdopodobnie będziesz musiał hamować, a z drugiej jest to po prostu niebezpieczne dla Ciebie i innych (i tu przypominamy o kasku, choć nie jest on w Polsce obowiązkowy, to jednak wielu już uratował życie).
  • amortyzacja – na rynku można znaleźć modele wyposażone w system amortyzacji. Niektóre hulajnogi mają zamontowane amortyzatory tylko z jednej strony, niektóre obustronnie. Za komfortową jazdę odpowiada jednak nie tylko ten system. Ważny jest też rodzaj kół. I tu sprawa jest dość prosta. Hulajnoga może być wyposażona w koła pompowane lub w koła tak zwane “bezdętkowe”, których pompować nie trzeba. Te pierwsze zapewniają nam nieco większy komfort jazdy, amortyzują nierówności na drodze, ale też oczywiście bardziej narażone są na ewentualne przebicie po najechaniu na przykład na ostre krawędzie. Drugie natomiast wybieramy wtedy, kiedy… chcemy mieć po prostu “święty spokój”. Ale wówczas musisz liczyć się z tym, że po dłuższej trasie Twoje ręce czy nadgarstki to odczują, zwłaszcza, jeśli używasz hulajnogi codziennie.
Hulajnoga elektryczna - na co zwrócić uwagę

Koła odgrywają ważną rolę w hulajnodze elektrycznej. Dzielą się na bezdętkowe i pompowane

  • koła – te mogą być różnej wielkości. Na rynku najczęściej dostępne są modele w rozmiarach od 8-10 cali. Czysto teoretycznie, lepiej wybrać hulajnogę z większymi kołami, które zapewniają nieco większy komfort. Jeśli jednak nie zamierzasz użytkować jej na bardzo wymagających trasach z licznymi przeszkodami, 8 czy 8,5-calowe koła też dobrze się sprawdzą. 
  • oświetlenie – decydując się na zakup hulajnogi, warto zwrócić też uwagę na oświetlenie, które przyda się zwłaszcza po zmierzchu lub w miejscach o ograniczonej widoczności. Powinno być ono zainstalowane zarówno z przodu jak i z tyłu, dzięki czemu możesz być pewny, że z łatwością dostrzeżesz innych uczestników ruchu, ewentualne przeszkody, ale też i zasygnalizujesz pozostałym osobom obok Ciebie swoje położenie. Najlepiej gdyby to było oświetlenie typu LED.
  • system hamowania – kolejny, bardzo ważny element Twojej hulajnogi – hamulce. Każdy, solidny model powinien być wyposażony w hamulec tarczowy, a najlepiej dwa – z przodu i z tyłu. Nierzadko w hulajnodze zastosowanie ma też hamulec bębnowy. Mało tego. Część producentów oferuje również dodatkowe rozwiązanie – hamulec nożny. Dzięki temu możemy mieć pewność, że jeśli zaistnieje potrzeba gwałtownego zatrzymania się, Twoja hulajnoga Cię nie zawiedzie. System hamowania jest o tyle istotny, że znacząco wpływa on na drogą hamowania. Dysponując tylko jednym hamulcem, może ona wydłużyć się nawet do kilku, jeśli nie kilkunastu metrów przy maksymalnej prędkości. Dwa natomiast sprawią, że jeśli nastąpi taka konieczność, zatrzymasz się co prawda z tak zwanym “piskiem opon”, ale w większości przypadków jednak – bezpiecznie.
  • opcje składania – kupując własną hulajnogę, nie zawsze będziesz miał możliwość bezpiecznego jej pozostawienia przy ulicy, a po powrocie do domu, też może zaistnieć konieczność jej wniesienia. A może zdecydujesz się zabrać ją ze sobą w podróż samochodem. Obecnie większość modeli dostępnych na rynku ma opcję składania (nawet jednym przyciskiem). Najczęściej na pół, choć są i też takie, gdzie istnieje dodatkowo możliwość złożenia rączek.
Hulajnoga elektryczna powinna być stosunkowo lekka

Ważna, by Twoja hulajnoga miała łatwy system składania

  • waga – jeżeli jeździłeś kiedyś tradycyjną hulajnogą, zapewne pamiętasz, że była ona bardzo lekka. Biorąc pod uwagę fakt, że konstrukcja hulajnogi elektrycznej jest mocniejsza, a ponadto ważnym jej elementem jest też akumulator, musi być ona po prostu cięższa. Średnia waga to około 15 kilogramów, choć są modele nieco lżejsze, ale też i trochę masywniejsze, a zarazem cięższe. Wbrew pozorom, waga też ma znaczenie. Cięższe modele na ogół zapewniają większość stabilność podczas jazdy. 
  • wodoszczelność – choć nie zakładasz przecież, że Twoja hulajnoga wyląduje kiedykolwiek w wodzie, to jednak dobrze by było, gdybyś mógł swobodnie korzystać z niej podczas deszczu czy trafiając po drodze na kałużę. W związku z tym wszystkie podzespoły powinny być wodoszczelne. Dzięki temu nie musisz obawiać się, że ulegnie ona uszkodzeniu, a elektroniczne elementy będą narażone na tak zwane “zwarcie”.
  • elementy dodatkowe – każdy model może być wyposażony w wiele dodatkowych elementów, które nie są co prawda niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania, ale z pewnością pomocne. A do takich niewątpliwie należy dostęp do aplikacji. Dzięki temu będziesz w stanie sprawdzić przebyty dystans czy średnią prędkość.
    • Dość istotnym elementem hulajnogi jest też dobry wyświetlacz, z którego dowiesz się przede wszystkim, z jaką prędkością aktualnie się poruszasz. Najczęściej łączy się on z aplikację w naszym smartphonie za pomocą bluetootha. Wyświetlacz powinien być przede wszystkim czytelny, dzięki czemu z łatwością odczytasz potrzebne parametry w trakcie jazdy.
    • Przydatnym dodatkiem są też błotniki, które uchronią Ciebie przed zabrudzeniem zwłaszcza wtedy, kiedy aura na zewnątrz będzie niesprzyjająca. Jeśli dysponujesz natomiast nieco większym budżetem, na rynku dostępne są modele wyposażone w takie gadżety jak tempomat, który pozwoli Ci utrzymać stałą prędkość czy też system kick-to-start. Ta druga opcja jest bardzo przydatna w momencie ruszania. Hulajnoga uruchamia się w momencie, kiedy odepchniesz się stopą od podłoża, dzięki czemu unikniesz nieprzyjemnego “szarpnięcia” przy starcie. 
    • O dodatkowych funkcjach, zwłaszcza przy hulajnogach wysokobudżetowych, można by długo mówić. Na rynku można wybrać modele, które mają też dodatkowe oświetlenie w boku, dzięki czemu na pewno Twoja hulajnoga wyróżni się spośród innych. Niemniej jednak na pewno nie jest to niezbędny element wyposażenia.

 

Skąd zamówić hulajnogę elektryczną? 

Zamówić cokolwiek w sieci to dziś żaden problem. Jeżeli kierujesz się wyłącznie ceną i zamierzasz trochę zaoszczędzić, możesz sprowadzić hulajnogę z dalekiej Azji. Nie zawsze jednak jest to najlepsze rozwiązanie. Wybierając polską dystrybucję, jesteś pewny, że w razie konieczności, nie będziesz miał problemu z egzekwowaniem gwarancji. Nawet najlepsze modele, mogą przecież ulec uszkodzeniu. Wówczas znacznie łatwiej będzie Ci oddać hulajnogę do naprawy lub wymiany do polskiego dystrybutora, niż odsyłać ją do Chin czy Wietnamu.

Eco Friendly współpracuje wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami, co oznacza, że wybierając jeden z polecanych przez nas modeli, masz gwarancję, że trafisz w odpowiednie miejsce, a w razie potrzeby, uzyskasz pełne wsparcie również w zakresie gwarancji. Poza tym, jesteśmy też od tego, by Ci pomagać w ewentualnych problemach z dostawcą, jeśli trafisz do niego bezpośrednio z naszej strony. 

 

Hulajnoga elektryczna dla dzieci i dorosłych – różnice. Którą wybrać?

Zacznijmy od rzeczy najważniejszej. Z hulajnogi elektrycznej nie mogą korzystać dzieci poniżej 10. roku życia. I to nawet pod opieką dorosłego. Mowa tu o drogach publicznych, wyjątek stanowi strefa zamieszkania (o przepisach piszemy więcej poniżej). Jeśli zatem chcesz zabrać swoją pociechę do sklepu czy na na dłuższy spacer, a nie ma ona jeszcze 10 lat, należy poważnie rozważyć sens kupowania “elektryka”. 

Hulajnoga elektryczna dla dziecka

Hulajnoga dla dziecka różni się wielkością i wagą

Jak łatwo się domyślić, hulajnogi dla dzieci różnią się przede wszystkim wielkością i wagą. Powinny mieć regulowaną rączkę. Choć na ogół cięższe modele są bardziej stabilne na drodze, to jednak trudno kierować się tym czynnikiem w przypadku dziecka. Jeśli nastąpi potrzeba przeniesienia lub wniesienia hulajnogi, Twoja pociecha może stanąć przed nie lada wyzwaniem. 

Mówiąc wprost – hulajnoga dla dziecka, powinna być mniejsza. Jeśli masz natomiast starsze dziecko, warto zastanowić się, czy jest sens kupowania mniejszej hulajnogi, z której i tak szybko wyrośnie. Oczywiście pozostałe czynniki częściowo pokrywają się z tym, co proponują producenci hulajnóg dla dorosłych. Liczą się zasięg, rodzaj hamulców, koła, oświetlenie, rodzaj składania (każdy z tych punktów szczegółowo omawiamy powyżej).

 

Poniżej prezentujemy trzy polecane przez nas modele dla dzieci

ModelGdzie kupićCenaZasięg/prędkośćWagaNasza ocena
Motus Scooty 10Motus Scooty 10WKRÓTCE1299 zł30km / 25km/h12,2 kg 4,9/5
Xiaomi Mi EssentialHulajnoga elektryczna - Xiaomi Mi EssentialWKRÓTCE1399 zł20km / 20km/h12 kg4,7/5
Frugal AlphaHulajnoga elektryczna - Frugal AlphaWKRÓTCE1599 zł25km / 25 km/h12 kg4,7/5

 

Hulajnoga elektryczna – koszty utrzymania/ładowania

Mimo że cena prądu rośnie, to jednak koszty ładowania hulajnogi elektrycznej nadal są relatywnie niskie. Wszystko zależy oczywiście od stawki Twojego dostawcy. Średnio za przejechanie dystansu 100 kilometrów, należy liczyć się z kosztami rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu groszy (i mówimy tu raczej o 30-40 groszach). Jest to ściśle powiązanie z pojemnością Twojego akumulatora (im większa, tym dłuższy jest czas ładowania, ale też i pokonasz na niej dłuższy dystans), a także od poziomu rozładowania. Niemniej jednak, jak łatwo sobie przeliczyć, koszty poruszania się hulajnogę są nieporównywalnie niższe niż jeżdżenie samochodem i co ważne – przyjazne dla środowiska. 

Jeżeli jesteśmy przy kosztach utrzymania, warto wspomnieć, że Twoja hulajnoga powinna być przynajmniej raz w roku sprawdzona pod kątem ewentualnych usterek. Jeżeli nie jesteś w stanie zrobić tego sam, powinieneś udać się do profesjonalnego serwisu. Koszt takiego przeglądu zwykle nie przekracza 100 złotych. 

 

Hulajnoga elektryczna a prawo

Przede wszystkim hulajnogą powinieneś poruszać się drogą rowerową z maksymalną prędkością do 20km/h. Tam, gdzie jest to jednak niemożliwe, możesz również korzystać z jezdni, na której to maksymalna dopuszczalna prędkość ruchu nie przekracza 30km/h. Ty jednak na tym odcinku nie możesz przekroczyć 20km/h. A co jeśli brakuje zarówno drogi rowerowej, a obok nas znajduje się droga szybszego ruchu? Wówczas wyjątkowo możesz skorzystać z chodnika lub wyznaczonego pasa dla pieszych. W takiej sytuacji powinieneś dostosować prędkość do ruchu pieszych i oczywiście zachować szczególną ostrożność.

Hulajnoga elektryczna a prawo

W Polsce hulajnogą elektryczną można poruszać się z maksymalną prędkością do 20 km/h

Pamiętać należy też o dokumencie. Gdy nie ukończyłeś jeszcze 18. roku życia, musisz zabrać ze sobą kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Osoby pełnoletnie nie muszą oczywiście takiego dokumentu posiadać, ale warto ze sobą wziąć dowód osobisty w razie ewentualnej kontroli. 

Dodajmy, że osoby poniżej 10. roku życia absolutnie nie mogą korzystać z hulajnogi elektrycznej poruszając się po drodze publicznej. I to nawet pod opieką osoby dorosłej. Mogą to robić wyłącznie w strefie zamieszkania, oczywiście mając obok siebie opiekuna. 

 

Hulajnoga elektryczna – konserwacja i serwis

W przeciwieństwie do samochodu, w przypadku hulajnogi nie masz obowiązku wykonywania regularnych przeglądów i serwisu, choćby dlatego, że nie jest ona rejestrowana. Jednak ze względu na własne bezpieczeństwo i komfort, warto przynajmniej raz w roku przyjrzeć się poszczególnym częściom Twojego modelu. A mianowicie sprawdzić stan hamulców, dokręcenie śrub, stan oświetlenia, mechanizm składania, amortyzację, ewentualne pęknięcia, stan baterii czy najzwyczajniej też – wyczyścić go.

Wszystko to możesz zrobić samodzielnie, ale możesz też powierzyć prace profesjonalistom. Dziś po naszych ulicach, chodnikach, ścieżkach rowerowych porusza się już tyle hulajnóg, że z łatwością powinieneś znaleźć serwis, który za stosunkowo nieduże pieniądze (w granicach 100 złotych) zrobi to wszystko za Ciebie. Będziesz miał wówczas pewność, że niczego nie pominąłeś. Pamiętaj, że jesteś uczestnikiem ruchu i poruszasz się znacznie szybciej niż piesi, a to oznacza, że ewentualne usterki w hulajnodze mogą mieć naprawdę poważne konsekwencje.

 

Hulajnogi elektryczne premium dla wymagających

Jesteś bardzo wymagający i potrzebujesz hulajnogi, która poradzi sobie w każdych warunkach, a przy okazji dostarczy Ci dodatkowych wrażeń? A może po prostu jesteś miłośnikiem off roadu. Mamy dobrą wiadomość. Na rynku dostępne są modele typu premium. Cechuje je przede wszystkim wzmocniona konstrukcja. Na takiej hulajnodze pokonasz znacznie dłuższy dystans, często nawet ponad 100-kilometrowy na jednym ładowaniu, ale też będzie w stanie poruszać się dużo szybciej (nawet ponad 80 km/h). Pamiętaj jednak, że w Polsce obowiązują przepisy, o których wspominaliśmy wyżej. Oczywiście od najbardziej popularnych modeli hulajnogi premium różnią się też ceną. Mówiąc wprost – są znacznie droższe. 

 

Poniżej prezentujemy trzy polecane przez nas modele hulajnóg elektrycznych dla najbardziej wymagających

ModelGdzie kupićCenaZasięg/prędkośćWagaNasza ocena
Vsett 11+Hulajnoga elektryczna - Vsett 11+WKRÓTCE14 999 zł150 km / 85km/h58 kg4,9/5
Techlife X9Techlife X9WKRÓTCE13 999 zł100 km / 100km/h72 kg4,8/5
Kaabo Wolf Warrior 11+Hulajnoga elektryczna - Kaabo Wolf Warrior 11+WKRÓTCE11 999 zł100 km / 80km/h49 kg4,7/5

 

Hulajnoga elektryczna – podsumowanie 

Hulajnoga elektryczna jest idealnym rozwiązaniem, by uniknąć korków. Zapewni Ci zarówno rozrywkę, jak i bezpiecznie i szybko zawiezie do pracy czy w inne wyznaczone miejsce. Przy jej zakupie nie warto kierować się wyłącznie ceną. Czasami lepiej nieco “dołożyć” i nabyć model, który posłuży Ci co najmniej kilka lat, zwłaszcza wtedy, kiedy zależy Ci na niezawodności, a hulajnoga ma służyć do codziennego użytku. 

Lepiej postawić też na sprawdzonego dostawcę, który będzie w stanie pomóc Ci w przypadku ewentualnych problemów. Eco Friendly współpracuje wyłącznie z firmami, które mają bogate doświadczenie sprzedażowe, a także w kontakcie z klientem. Kupując model za pośrednictwem naszej strony, masz zatem pewność, że trafisz w odpowiednie miejsce. My również jesteśmy tutaj dla Ciebie i oferujemy swoją pomoc!

Dorota Stryjek

Cześć! Nazywam się Dorota Stryjek. Uwielbiam aktywnie spędzać czas, jestem miłośniczką zdrowego trybu życia, długich spacerów i górskich wędrówek. Stale poszukuję nowych rozwiązań, które wpisują się w ideę Eco Friendly. Jestem tu po to, by Ci doradzać i pomagać.

Zostaw komentarz

Powiązane Posty